... od poznání k porozumění

Míša Svobodová

Lektor: DAVID HRADÍLEK

Už když jsem začínala chodit do jazykové školy Reston, měla jsem určitou vizi, co bych chtěla dělat po vypilování anglického jazyka. Vždycky jsem chtěla odjet do Anglie jako au pair, jenže problém byl v tom, že jsem k tomu nikdy neměla dost odvahy. Poté co jsem se začala díky kurzům lepšit v angličtině, začalo mě to bavit a najednou jsem si řekla, že pokud to neudělám teď, tak už nikdy.

Zavolala jsem kamarádce, zda by nechtěla odcestovat také, přece jen, ve dvou se to lépe táhne. Ta nadšeně souhlasila a už nic nebránilo tomu, abychom si začaly vyřizovat vše potřebné. Samozřejmě, že jsem po čas vyřizování začala váhat, zda dělám dobře, opuštění všeho a všech v Čechách a strach z neznámého, to byly důvody, které mě brzdily. Jen díky tomu, že jsme do toho šly s kamarádkou, bylo to snazší. Vůbec nejtěžší bylo oznámit to doma, mamce.

Nakonec jsem ale vše zvládla, zařídila a už jen čekala, až se mi najde ta správná rodina. Trvalo to trochu déle, než jsem čekala, ale vyplatilo se. Mezitím jsem si čas krátila na letním jazykovém kurzu v Restoně.

Strávila jsem devět měsíců v anglické rodině jako au pair. Když jsem se za tu dobu zorientovala, jak to chodí v Anglii a začala jsem si trochu věřit v angličtině, rozhodla jsem se ukončit kontrakt v rodině a vydat se trochu jinou cestou. Posunout se dál.

Přestěhovala jsem se k příteli, se kterým jsem se tu seznámila a našla si práci. Nyní už jsem tu zabydlená, vím, co a jak tu funguje a jsem velmi spokojená. Rozhodně nelituji toho rozhodnutí a jsem vděčná, že jsem měla příležitost tohle všechno absolvovat.

Asi vás zajímá, zda plánuji návrat domů. Plánuji. I když podmínky tu, především finanční ocenění za vykonanou práci je mnohem vyšší než v České republice, stále mě to domů táhne.

Díky letnímu kurzu a roku intenzivní přípravy na skupinovém kurzu, jsem do začátku měla víc, než jsem čekala. Stále jsem si říkala, že má angličtina je nic moc. Ale upřímně, nechodit na ty kurzy, byla jsem tenkrát úplně ztracená.

Tímto bych chtěla poděkovat všem z jazykové školy Reston, kteří mě toho hodně naučili, díky jejich zkušenostem, vzdělání, přátelskému chování a hlavně schopnosti pojmout učení jazyka zábavně a tím ho udělat zajímavé.