... od poznání k porozumění

Martina Ondrová

Lektor: Mgr. PAVEL VRÁNA

Francouzštinu jsem začala studovat na gymnáziu jako nepovinný předmět. Po roce však byla výuka pro nezájem studentů zrušena. Bylo mi líto zahodit rok dřiny a nechtěla jsem se smířit s tím, že budu umět jen základy jazyka. Hledala jsem možnost, jak bych mohla studovat dál. V té době byla v Litoměřicích nově otevřena jazyková škola s výukou francouzštiny. Neváhala jsem se přihlásit a od té doby se moje jazykové znalosti výrazně zlepšily. Když jsem studovala vysokou školu, bylo někdy organizačně náročné zapojit francouzštinu. Přesto nelituji, že jsem vydržela a doufám, že vydržím i nadále. Během asi osmi let, co se učím francouzsky, jsem měla několik možností cestovat do Francie a vyzkoušet si jazykové znalosti. Svou první cestou do Francie jsem si splnila sen navštívit Azurové pobřeží. Hned po maturitě jsem tam odjela na dovolenou a zvládla jsem procestovat Antibes, Nice, Saint - Tropez, Grasse a Monako. Navštívila jsem také Bordeaux a Štrasburk a určitě se do Francie ráda podívám znovu. Zvládla jsem situace, které potkají každého cestovatele, jako odbavení na letišti, ubytování v hotelu, objednávku v restauraci i konverzaci s místními. Francouzštinu můžu uplatnit také v obchodní sféře při konverzaci na veletrzích. Nejvíce mě to těší to, že jsem ve francouzštině zvládla i obchodní jednání. Následně jsem několik dní nepřetržitě hovořila s technikem z francouzské společnosti, který nám ve firmě nový stroj seřizoval, což opravdu vydalo za intenzivní měsíční kurz. Přesto bych si chtěla najít více času na studium, zdokonalit se v gramatice a poslechu, abych mohla v tak krásném jazyce, jako je francouzština, mluvit bez chyb.