fbpx
... od poznání k porozumění
 

Co jsou to vlastně ty „Speciální olympiády“?

 

Dnes (4. 4. 2017) na tuto otázku znají odpověď účastníci besedy s reprezentanty Českého hnutí speciálních olympiád (ČHSO), kteří zaplnili přednáškový sál litoměřické Knihovny KHM do posledního místa. Beseda s Martinou Středovou, národní ředitelkou ČHSO a čestným předsedou Vlastimilem Harapesem byla završením tříměsíční charitativní sbírky litoměřické jazykové školy Reston v rámci projektu Mluvíme pro dobrou věc.
V období leden až březen klienti jazykových klubů přispívali poplatkem za svou účast na podporu aktivit Českého hnutí speciálních olympiád.

Do charitativní sbírky přispěli i privátní dárci
a celkem tak bylo na konto (ČHSO) zasláno 12.400,- Kč.

Doktorka Středová společně s Vlastimilem Harapesem představili toto celosvětově největší hnutí handicapovaných sportovců a aktivity ČHSO. Cílem Speciálních olympiád je umožnit co největšímu počtu lidí s mentálním postižením pravidelně sportovat a účastnit se sportovních soutěží bez ohledu na absolutní výkonnost. V současné době je v tomto celosvětovém hnutí zapojeno 170 národních programů, které reprezentují více než 4 miliony sportovců.

České hnutí speciálních olympiád (ČHSO) je oficiálním akreditovaným národním programem Special Olympics Inc.. V České republice je program realizován od roku 1990 a nyní sdružuje okolo 3000 sportovců s mentálním postižením v cca. 130 sportovních klubech.

Oba hosté se také s posluchači podělili o své čerstvé zážitky ze Světových zimních her SO, které se konaly na konci března v Rakousku. Naše úspěšná reprezentace, kterou tvořilo 31 sportovců, přivezla obdivuhodnou medailovou sbírku, 11 zlatých, 10 stříbrných a 4 bronzových medailí. Besedu doplnily informační panely o historii ČHSO, s řadou fotografií z významných sportovních událostí, které návštěvníky také velmi zaujaly.

Projekt Mluvíme pro dobrou věc nekončí. V dalším čtvrtletí si budou klienti jazykových klubů Reston povídat ve prospěch litoměřického hospice.

instagram colorfacebook color